KRONİK BÖBREK HASTALIĞINA GİRİŞ

Kedinize henüz yeni kronik böbrek hastalığı (KBH) tanısı konulmuşsa büyük ihtimalle şoktasınız ve korku içindesiniz. Kediniz, bir krizin tam ortasında, damardan sıvı alıyor olabilir. Belki de kedinizin kan değerleri yüksek olduğu için veterineriniz umut olmadığını söyleyerek tedavi önermemiş, kedinizin uyutulmasının daha doğru olacağını söylemiş olabilir. Ya da bir süredir KBH tanısıyla izlenen kedinizin kaliteli bir yaşam sürebilmesi için izleminde daha proaktif olmanız gerektiğini hissetmiş olabilirsiniz. Durumunuz ne olursa olsun, derin bir nefes alın ve umudunuzu yitirmeyin.

Böbrek Hastalığı Nedir?

İki tür böbrek hastalığı vardır:

  • Kronik böbrek hastalığı (KBH)
  • Akut böbrek hastalığı (ABH)

ABH, genelde birdenbire ortaya çıkan ve zehirli bir şey yeme gibi belirli bir olayla ya da kazayla tetiklenen ciddi bir durumdur. Zambak ve antifriz, kediler için son derece zehirlidir ve ABH yapabilir. ABH, genellikle damar içi (intravenöz, iv) yoldan verilen sıvılar ve diğer bazı ilaçlarla veterinerde tedavi edilir. Tedavisi zordur. Kedi ilk krizi atlatırsa böbreklerinin işlevi tamamen ya da büyük oranda düzelir.

KBH da bazen aniden ortaya çıkar ve veterinerde damar yoluyla sıvı tedavisi gerektirebilir. Ancak ABH’nın aksine, kaybolan böbrek işlevinin tamamen düzelmesi mümkün değildir. Kediniz yaşadığı sürece böbrekleri sağlam bir kedininkinden daha az çalışacaktır. Amaç, böbreklerin kalan işlevini mümkün olduğu kadar uzun bir süre koruyabilmektir.

Bu blogda esas olarak KBH olan kedilerle ilgili konular ele alınacaktır.

Nereden Başlamalı?

Kedisine KBH tanısı konan bir kişinin aklına öncelikle şu sorular vardır:

  • Kedimin durumu ne kadar ciddi?
  • Kedime en iyi nasıl yardımcı olabilirim?

Bu sorular için

 Durum Ne kadar Kötü?

Umut Var mı?

Ana Sorunlar

bölümlerini ilk olarak okumanızı öneririm.

Kronik Böbrek Hastalığı Düzelmez mi?

Ne yazık ki KBH  geriye dönüşsüz bir hastalıktır, ama bu ölümün çok yakın olduğu anlamına gelmez. Sıklıkla kedinin yaşamını aylar, hatta yıllarla ifade edilen bir süre uzatmak mümkündür. En iyi tedaviyle KBH’lı kediler sadece uzun bir süre yaşamakla kalmaz, sonunda başka nedenlerle hayata gözlerini yumar.

KBH’lı kedi, uçurumun kenarına yaklaşmaya benzetilebilir: Kedi uçurumun kıyısına çok yavaş, yıllar içinde ulaşabilir, ya da çok hızlı aynı noktaya gelebilir. İster hızlı, ister yavaş olsun, kediyi bulunduğu yerde, hatta düşerken yakalayıp geriye çekmek mümkündür. Yeterince hızlı harekete geçerseniz bunu birkaç kez yapabilirsiniz. İyi olan şu ki, kedinize yardım edebilirsiniz. Tanı konulduğunda çok kötü durumda olan kediniz tedaviyle dramatik olarak düzelebilir. Bu nedenle ötanazi seçeneğini kabul etmeden önce tedaviyi birkaç hafta uygulamayı ciddi biçimde düşünün.

Reklamlar